Czcionka:

A+A-

Kontrast:

Jubileusz 35-lecia szkoły

Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Karola Namysłowskiego w Szczebrzeszynie świętowała 35-lecie swojej działalności. Obchody jubileuszowe odbyły się 5 maja 2017 roku w Auli szkoły.


Historia szkoły muzycznej w Szczebrzeszynie sięga 1 stycznia 1957 roku, kiedy powstało Państwowe Ognisko Muzyczne, którego kierownikiem był Stefan Wolicki. Dzięki staraniom i umiejętnościom organizacyjnym mgr Arkadiusza Czajki, absolwenta Akademii Muzycznej w Krakowie, na bazie Państwowego Ogniska Muzycznego w Szczebrzeszynie w roku 1980 została utworzona filia Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. K. Szymanowskiego w Zamościu. Poczałkowo szkoła nie miała stałego miejsca. Pierwszą siedzibą szkoły muzycznej był budynek domu kultury. W czerwcu 1981 roku szkoła przeniosła się do pomieszczeń wynajmowanych w prywatnym budynku przy ulicy Zamojskiej 5. Dzięki zaangażowaniu i staraniom mgr Arkadiusza Czajki, 18 czerwca 1982 roku w Szczebrzeszynie powstała Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia, jako samodzielna jednostka budżetowa. Była drugą szkołą muzyczną w regionie zamojskim i jedyną w Polsce, w mieście liczącym ok. 5 tysięcy mieszkańców. Jej dyrektorem został mgr Arkadiusz Czajka.

 

14 października 2010 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego nadał szkole imię Karola Namysłowskiego.

 

W roku 1993 Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Szczebrzeszynie przeniosła się do budynku wydzierżawionego od Gminnej Spółdzielni i adaptowanego na cele szkoły przy ul. Zamojskiej 56. 1 stycznia 2016 roku Szkoła Muzyczna przeniosła się do odremontowanego i przystosowanego do potrzeb szkoły muzycznej, trzykondygnacyjnego budynku przy ulicy Zamojskiej 70 C, który znajduje się w zabytkowym kompleksie szkolnym Zamoyskich. Jest to budynek wpisany do rejestru zabytków województwa lubelskiego. Wcześniej budynek został nieodpłatnie przekazany przez Starostwo Powiatowe w Zamościu.

 

Na jubileuszu 35-lecia działalności szkoły przybyli honorowi goście w osobach:

- Agnieszka Weiner - wizytator regionu lubelskiego

- Henryk Matej - Starosta Zamojski

- Marian Mazur - burmistrz Szczebrzeszyna

- Józef Siemczyk - z ramienia Zarządu Województwa Lubelskiego

 

W części oficjalnej dyrektor szkoły Arkadiusz Czajka przybliżył historię i działalność szkoły od początku jej powstania do chwili obecnej. Pani Katarzyna Kot-Tymura odczytała referat na temat wpływu muzyki na rozwój dziecka.

 

W dalszej części uroczystości nastąpiło wręczenie nagród nauczycielom.

 

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński uhonorował odznaką ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ nauczycielkę Iwonę Grabowską. Wręczenia medalu dokonała pani wizytator regionu lubelskiego Agnieszka Weiner.

 

 

Dyrektor Centrum Edukacji Artystycznej Zdzisław Bujanowski przyznał nagrodę indywidualną I stopnia za szczególny wkład w rozwój edukacji artystycznej w Polsce dyrektorowi Arkadiuszowi Czajce oraz nagrodę indywidualną II stopnia nauczycielce - Elizie Holko.

 

 

Na podstawie art. 41 ustawy o samorządzie województwa oraz uchwały Sejmiku Województwa Lubelskiego w sprawie ustanowienia insygniów i symboli samorządowych Województwa Lubelskiego oraz zasad używania i stosowania, Zarząd Województwa Lubelskiego podjął uchwałę o wyróżnieniu Medalem Pamiątkowym Województwa Lubelskiego Państwową Szkołę Muzyczna I stopnia im. Karola Namysłowskiego, nauczycieli - Ryszarda Dudę, Arkadiusza Czajkę i Waldemara Paska. Ponadto Zarząd Województwa Lubelskiego postanowił wyróżnić grawertonami okolicznościowymi panią Iwonę Grabowską i naszą szkołę.

 

 

 

Pozostałe nagrody wręczył nauczycielom i pracownikom administracji dyrektor szkoły.

Z okazji jubileuszu dyrektorzy szkół artystycznych regionu lubelskiego, szkół samorządowych Szczebrzeszyna oraz dyrektor Miejskiego Domu Kultury i Ośrodka Pomocy Społecznej w Szczebrzeszynie, przekazali gratulacje i życzenia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Po części oficjalnej odbył się koncert w wykonaniu uczniów naszej szkoły, który poprowadziła pani Katarzyna Kot-Tymura. Na zakończenie wystąpił duet fortepianowy - gościnnie pan Piotr Stopa z PSM I i II st. im. K. Szymanowskiego w Zamościu wraz z nauczycielem naszej szkoły Alicją Słupską.

Darczyńcami naszej imprezy byli: PGE Obrót S.A. oraz Rada Rodziców, która ufundowała popiersie Karola Namysłowskiego.

 

Andrzej Samborowski-Zajdel - artysta rzeźbiarz wykonał model płaskorzeźby oraz odlew z brązu popiersia Karola Namysłowskiego

 

Baner jubileuszowy zaprojektowany przez absolwenta naszej szkoły Kamila Pawliczuk

Darczyńca jubileuszu

Data dodania: 2021-02-10 15:29:17
Data edycji: 2021-02-10 16:01:07
Ilość wyświetleń: 39
Motto
naszej
szkoły

"Przyszłość należy do tych, którzy wierzą w piękno swoich marzeń"

Eleanor Roosevelt

Nasi Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej